Nominations for the 2003 Laurence Olivier Awards


Nominations for the 2003 Laurence Olivier Awards

Nominations for the 2003 Laurence Olivier Awards have been announced today. The awards will be presented on Friday 14 Feb 2003 at the Lyceum Theatre.

Nominations.....

Best Actress

Anita Dobson for FROZEN at the Cottesloe
Clare Higgins for VINCENT IN BRIXTON at the Cottesloe and Wyndham's
Gwyneth Paltrow for PROOF at the Donmar Warehouse
Emily Watson for UNCLE VANYA at the Donmar Warehouse


Best Actor

Michael Gambon for A NUMBER at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court

Simon Russell Beale for UNCLE VANYA at the Donmar Warehouse

Mark Rylance for TWELFTH NIGHT at Shakespeare's Globe

David Tennant for LOBBY HERO at the Donmar Warehouse and New Ambassadors


Best Performance In A Supporting Role

Essie Davis for A STREETCAR NAMED DESIRE at the Lyttelton

Jessica Stevenson for THE NIGHT HERON at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court

Mark Strong for TWELFTH NIGHT at the Donmar Warehouse

Sian Thomas for UP FOR GRABS at Wyndham's

Best New Play

JESUS HOPPED THE 'A' TRAIN by Stephen Adly Guirgis at the Donmar Warehouse

THE COAST OF UTOPIA - VOYAGE, SHIPWRECK, SALVAGE by Tom Stoppard at the Olivier

THE YORK REALIST by Peter Gill at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and the Strand

VINCENT IN BRIXTON by Nicholas Wright at the Cottesloe and Wyndham's


Best New Comedy

DAMSELS IN DISTRESS - ROLEPLAY by Alan Ayckbourn at the Duchess

DINNER by Moira Buffini at The Loft

LOBBY HERO by Kenneth Lonergan at the Donmar Warehouse and New Ambassadors

THE LIEUTENANT OF INISHMORE by Martin McDonagh at The Pit and the Garrick


Best Revival
ABIGAIL'S PARTY by Mike Leigh at the New Ambassadors

A STREETCAR NAMED DESIRE by Tennessee Williams at the Lyttelton

TWELFTH NIGHT by William Shakespeare and UNCLE VANYA by Anton Chekhov, a version of the play by Brian Friel, in repertory at the Donmar Warehouse

TWELFTH NIGHT by William Shakespeare at Shakespeare's Globe


Best Musical

BOMBAY DREAMS music by A R Rahman, lyrics by Don Black, book by Meera Syal based on an idea by Shekhar Kapur and Andrew Lloyd Webber at the Apollo Victoria

CHITTY CHITTY BANG BANG music and lyrics by Richard M Sherman and Robert B Sherman, adapted for the stage by Jeremy Sams, based on the MGM/United Artists Motion Picture at the London Palladium

OUR HOUSE by Tim Firth, music and lyrics by Madness at the Cambridge

TABOO music and lyrics by Boy George, book by Mark Davies at The Venue


Outstanding Musical Production

ANYTHING GOES, music and lyrics by Cole Porter, original book by PG Wodehouse and Guy Bolton and Howard Lindsay & Russel Crouse, new book by Timothy Crouse & John Weidman at the Olivier

OH WHAT A LOVELY WAR, Joan Littlewood's musical entertainment by Theatre Workshop, Charles Chilton, Gerry Raffles and Members of the Original Cast at the Open Air


Best Entertainment

CONTACT by Susan Stroman and John Weidman at the Queen's

ELAINE STRITCH AT LIBERTY constructed by John Lahr, reconstructed by Elaine Stritch at The Old Vic

PLAY WITHOUT WORDS devised by Matthew Bourne, music by Terry Davies at the Lyttelton

RORY BREMNER WITH JOHN BIRD AND JOHN FORTUNE at the Albery


Best Actor In A Musical or Entertainment

Tim Flavin for MY ONE AND ONLY at the Piccadilly

Alex Jennings for MY FAIR LADY at the Theatre Royal Drury Lane

Michael Jibson for OUR HOUSE at the Cambridge

Euan Morton for TABOO at The Venue


Best Actress In A Musical or Entertainment

Janie Dee for MY ONE AND ONLY at the Piccadilly

Joanna Riding for MY FAIR LADY at the Theatre Royal Drury Lane

Elaine Stritch for ELAINE STRITCH AT LIBERTY at The Old Vic

Sarah Wildor for CONTACT at the Queen's


Best Performance In Supporting role A Musical or Entertainment

Paul Baker for TABOO at The Venue

Sharon D Clarke for WE WILL ROCK YOU at the Dominion

Jenny Galloway for MY ONE AND ONLY at the Piccadilly

Nichola McAuliffe for CHITTY CHITTY BANG BANG at the London Palladium

Craig Urbani for CONTACT at the Queen's

Best Director

Matthew Bourne for PLAY WITHOUT WORDS at the Lyttelton

Richard Eyre for VINCENT IN BRIXTON at the Cottesloe

Edward Hall for ROSE RAGE at the Haymarket

Sam Mendes for TWELFTH NIGHT and UNCLE VANYA in repertory at the Donmar Warehouse


Best Theatre Choreographer

Matthew Bourne and the Company for PLAY WITHOUT WORDS at the Lyttelton

Peter Darling for OUR HOUSE at the Cambridge

Craig Revel Horwood for MY ONE AND ONLY at the Piccadilly

Susan Stroman for CONTACT at the Queen's


Best Set Designer

A STREETCAR NAMED DESIRE designed by Bunny Christie at the Lyttelton

CHITTY CHITTY BANG BANG designed by Anthony Ward at the London Palladium

PLAY WITHOUT WORDS designed by Lez Brotherston at the Lyttelton

THE COAST OF UTOPIA - VOYAGE, SHIPWRECK, SALVAGE designed by William Dudley at the Olivier


Best Lighting Designer

A STREETCAR NAMED DESIRE designed by Paul Pyant at the Lyttelton

PLAY WITHOUT WORDS designed by Paule Constable at the Lyttelton

THE BACCHAI designed by Peter Mumford at the Olivier

THE COAST OF UTOPIA - VOYAGE, SHIPWRECK, SALVAGE designed by David Hersey at the Olivier


Best Costume Designer

BOMBAY DREAMS designed by Mark Thompson at the Apollo Victoria

TABOO designed by Mike Nicholls at The Venue

THE COAST OF UTOPIA - VOYAGE, SHIPWRECK, SALVAGE designed by William Dudley at the Olivier

TWELFTH NIGHT designed by Jenny Tiramani at Shakespeare's Globe


Most Promising Playwright

Charlotte Eilenberg for THE LUCKY ONES at Hampstead Theatre Christopher Shinn for WHERE DO WE LIVE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court


Most Promising Performer

Noel Clarke for WHERE DO WE LIVE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Toby Dantzic for WHERE DO WE LIVE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Sam Heughan for OUTLYING ISLANDS at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Sid Mitchell for THE DEAD EYE BOY at Hampstead Theatre


Best New Opera Production

The Royal Opera's ARIADNE AUF NAXOS at the Royal Opera House

The Royal Opera's DUKE BLUEBEARD'S CASTLE/ERWARTUNG at the Royal Opera House

English National Opera's LULU at the London Coliseum

The Royal Opera's WOZZECK at the Royal Opera House


Outstanding Achievement In Opera

Roberto Alagna and Angela Gheorghiu for their performances in the Royal Opera's LA RONDINE at the Royal Opera House

Antonio Pappano for a distinguished opening to his tenure as Music Director of The Royal Opera with ARIADNE AUF NAXOS and WOZZECK at the Royal Opera House

Lisa Saffer for her performance in English National Opera's LULU at the London Coliseum


Best New Dance Production

New York City Ballet's POLYPHONIA at Sadler's Wells

Rosas' RAIN at Sadler's Wells

Rennie Harris Puremovement's ROME AND JEWELS at the Peacock Theatre

The Royal Ballet's TRYST at the Royal Opera House


Outstanding Achievement In Dance

The company of KONTAKTHOF presented by Pina Bausch Tanztheater Wuppertal at the Barbican

Chiaki Nagao for her performance in Northern Ballet Theatre's MADAME BUTTERFLY at Sadler's Wells

Robyn Orlin for the creative originality of DADDY, I'VE SEEN THIS PIECE SIX TIMES AND I STILL DON'T KNOW WHY THEY'RE HURTING EACH OTHER at The Pit

Christopher Wheeldon for his choreography of The Royal Ballet's TRYST at the Royal Opera House and New York City Ballet's POLYPHONIA at Sadler's Wells

Looking for the best seats...