TMA Theatre Awards 2004 nominations announced


TMA Theatre Awards 2004 nominations announced

The nominations for the 2004 TMA Theatre Awards have been announced. These awards are for excellence in all aspects of regional theatre. Theatres throughout the UK have participated in the Awards and more than 1,000 productions have been seen.

This year’s Awards Ceremony will be held on Sunday October 17 at 5.00pm at the Lyric Theatre, Hammersmith. Broadcaster Sandi Toksvig will once again be hosting the Awards.

This year's London related nominees include.... Best Actress Linda Bassett for LUCKY DOG at the Royal Court; Victoria Hamilton for SUDDENLY LAST SUMMER; Best Actor Ian McDiarmid for HENRY IV at Donmar; Alex Ferns for COYOTE ON A FENCE at Duchess; Best new play THE SUGAR SYNDROME by Lucy Prebble at the Royal Court; Best Musical THE BIG LIFE written by Paul Sirrett, music composed by Paul Joseph at Theatre Royal, Stratford East; Best Touring Production GONE TO EARTH a play with music by Helen Edmundson based on the novel by Mary Webb, Shared Experience at Lyric Hammersmith; THE PERMANENT WAY by David Hare, Out of Joint and the National Theatre.

The TMA Theatre Awards were established in 1990 to celebrate outstanding achievement in theatre across the UK. Presented annually by the Theatrical Management Association, they are the only nation-wide awards for theatre, opera and dance with over 175 theatres taking part in the scheme. Awards are given for performance, production, design and front of house to applaud the contributions of all those who work in the theatre industry. The Theatrical Management Association is a trade association that represents over 300 member organisations involved in the creation, presentation and management of professional theatre, opera and dance in the UK.

Nominations......

BEST ACTRESS

Linda Bassett for LUCKY DOG at the Royal Court Jerwood Theatre Upstairs.

Victoria Hamilton for SUDDENLY LAST SUMMER a Sheffield Theatres Production at the Lyceum and on tour.

Carmen Munroe for MOTHER COURAGE, Nottingham Playhouse in association with the New Wolsey Theatre, Ipswich and Birmingham Repertory Theatre as part of the Eclipse initiative.


BEST ACTOR

Corey Johnson for A VIEW FROM THE BRIDGE, Birmingham Repertory Theatre Company and West Yorkshire Playhouse.

Ian McDiarmid for HENRY IV, Donmar on tour.

Lalor Roddy for THE WEIR at the Lyric Theatre, Belfast


BEST SUPPORTING ACTRESS

Barbara Adair for REVENGE, Tinderbox Theatre Company on tour

Lucy Briers for CLOUD NINE a Sheffield Theatres production at the Crucible

Eileen O’Brien for the Royal Exchange Theatre Company’s ACROSS OKA


BEST SUPPORTING ACTOR

Alex Ferns for COYOTE ON A FENCE, The Royal Exchange Theatre in a co-production with Matthew Mitchell Ltd.

Finbar Lynch for OTHELLO at Royal and Derngate Theatres, Northampton

John Woodvine for HAMLET at the Nuffield, Southampton


BEST DIRECTOR

Rupert Goold for PARADISE LOST at Royal and Derngate Theatres, Northampton

Terry Hands for ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST at Clwyd Theatr Cymru

Anna Mackmin for CLOUD NINE a Sheffield Theatres production at the Crucible


BEST NEW PLAY

REVENGE by Michael Duke, Tinderbox Theatre Company on tour

THE SUGAR SYNDROME by Lucy Prebble at the Royal Court Jerwood Theatre Upstairs

YELLOWMAN by Dael Orlandersmith, Liverpool Everyman and Playhouse in association with Hampstead Theatre


BEST MUSICAL

FIERCE – AN URBAN MYTH written by Justin Young, music composed by Philip Pinsky, Gridiron Theatre Company on tour

THE BIG LIFE written by Paul Sirrett, music composed by Paul Joseph at Theatre Royal, Stratford East

THE HIRED MAN book by Melvyn Bragg, music and lyrics by Howard Goodall, by arrangement with The Really Useful Group Ltd at Salisbury Playhouse


BEST DESIGNER

Liz Ashcroft for the Royal Exchange Theatre Company’s THE RISE AND FALL OF LITTLE VOICE

Ti Green for PARADISE LOST at Bristol Old Vic

Laura Hopkins for OTHELLO at Royal and Derngate Theatres, Northampton


THE OPUS AWARD FOR BEST TOURING PRODUCTION

GONE TO EARTH a play with music by Helen Edmundson based on the novel by Mary Webb, Shared Experience

THE PERMANENT WAY by David Hare, Out of Joint and the National Theatre

THE WOODEN FROCK adapted by Tom Morris and Emma Rice, Kneehigh Theatre and BAC in association with West Yorkshire Playhouse


EQUITY AWARD FOR BEST SHOW FOR CHILDREN AND YOUNG PEOPLE

ARTHUR, THE STORY OF A KING, Wee Stories & The Scottish Touring Consortium – co-created by Andy Cannon, Iain Johnstone and David Trouton

BEASTS AND BEAUTIES – EIGHT TALES FROM EUROPE at Bristol Old Vic

BEST BEHAVIOUR devised and directed by Mark Storor at Polka Theatre


MOST WELCOMING THEATRE

Devonshire Park, Eastbourne

The Orange Tree, Richmond

Theatre Royal, Norwich


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE

Henri Oguike for his new work WHITE SPACE and his fearless, accomplished repertory

Scottish Ballet for sure-footed modernisation under Ashley Page and dynamic performances.

Lynn Seymour for her inspirational coaching at Birmingham Royal Ballet and Rambert Dance Company


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA

Vladimir Jurowski for his conducting of PARSIFAL for WNO

Opera North for its Eight Little Greats Season at Leeds and on tour

Christopher Alden for his direction of LA VIDA BREVA and DJAMILEH for Opera North


Looking for the best seats...