35th Laurence Olivier Theatre Awards Winners Announced


Winners of the 35th Laurence Olivier Awards have been announced at a ceremony at the Theatre Royal, Drury lane

Nominations - Winners in Blue .....

Best Actress
Nancy Carroll - After the Dance at the Lyttelton

Tracie Bennett - End of the Rainbow at Trafalgar Studios 1
Tamsin Greig - Little Dog Laughe at the Garrick
Sophie Thompson - Clybourne Park at Royal Court Downstairs

 

Best Actor
Roger Allam - Henry IV Parts 1 & 2 at Shakespeare’s Globe

Derek Jacobi - King Lear at the Donmar Warehouse
Rory Kinnear - Hamlet at the Olivier
Mark Rylance - La Bete at the Comedy
David Suchet - All My Sons at the Apollo

 

Best Actress In A Supporting Role
Michelle Terry - Tribes at Royal Court Downstairs

Sarah Goldberg - Clybourne Park at Royal Court Downstairs
Anastasia Hille - The master Builder at the Almeida
Gina McKee - King Lear at the Donmar Warehouse
Rachael Stirling - An Ideal Husband at the Vaudeville

 

Best Actor In A Supporting Role
Adrian Scarborough - After The Dance at the Lyttelton

James Laurenson - Hamlet at the Olivier
Hilton McRae - End of the Rainbow at the Trafalgar Studios 1
Lee Ross - Birdsong at the Comedy

 

Best New Play
Clybourne Park by Bruce Norris at Royal Court Downstairs

End of the Rainbow by Peter Quilter at the Trafalgar Studios 1
Sucker Punch by Roy Williams at Royal Court Downstairs
The Little Dog Laughed by Douglas Carter Beane at Garrick
Tribes by Nina Raine at Royal Court Downstairs

 

Best Musical Revival
Into the Woods at the Regent’s Park Open Air Theatre

Passion at the Donmar Warehouse
Sweet Charity at the Theatre Royal Haymarket

 

Best New Musical
Legally Blonde – THE MUSICAL book by Heather Hach, music and lyrics by Laurence O’Keefe and Nell Benjamin at the Savoy

Fela! book by Jim Lewis and Bill T.Jones, music and lyrics by Fela Anikulapo-Kuti, additional lyrics by Jim Lewis, arrangements and additional music by Aaron Johnson and Jordan McLean at the Olivier
Love Never Dies music by Andrew Lloyd Webber, lyrics by Glenn Slater, book by Andrew Lloyd Webber and Ben Elton at the Adelphi
Love Story by Erich Segal, book and lyrics by Stephen Clark, music and additional lyrics by Howard Goodall at the Duchess

 

Best Entertainment
The Railway Children by E Nesbit, adapted by Mike Kenny at the Waterloo Station Theatre

Beauty and the Beast devised by Katie Mitchell, text by Lucy Kirkwood at the Cottesloe
Ghost Stories by Jeremy Dyson and Andy Nyman at the Duke of York’s
Potted Panto by Daniel Clarkson, Jefferson Turner and Richard Hurst at the Vaudeville

 

Best Actress in a Musical
Sheridan Smith - Legally Blonde The musical at the Savoy

Sierra Boggess - Love Never Dies at the Adelphi
Elena Roger - Passion at the Donmar Warehouse
Emma Williams - Love Story at the Duchess

 

Best Actor in a Musical
David Thaxton - Passion at the Donmar Warehouse

Alex Gaumond - Legally Blonde The musical at the Savoy
Ramin Karimloo - Love Never Dies at the Adelphi
Sahr Ngaujah - Fela! at the Olivier
Michael Xavier - Love Story at the Duchess

 

Best Supporting Performance in a Musical
Jill Halfpenny - Legally Blonde The musical at the Savoy

Josefina Gabrielle - Sweet Charity at Haymarket
Summer Strallen - Love Never Dies at the Adelphi
Michael Xavier Into the Woods at Regent’s Park Open Air

 

Best Director
Howard Davies - The White Guard at the Lyttelton

Dominic Cooke - Clybourne Park at Royal Court Downstairs
Michael Grandage - King Lear at the Donmar Warehouse
Thea Sharrock - After The Dance at the Lyttelton

 

Best Revival
After the Dance - director Thea Sharrock at the Lyttelton

All My Sons director Howard Davies at the Apollo
King Lear director Michael Grandage at Donmar W'house
When We Are Married director Chris..Luscombe Garrick

 

Best Theatre Choreographer
Leon Baugh Sucker Punch at Royal Court Downstairs

Bill T. Jones - Fela! at the Olivier
Stephen Mear - Sweet Charity at Haymarket
Jerry Mitchell - Legally Blonde The musical at the Savoy

 

Best Lighting Design
Neil Austin - The White Guard at the Lyttelton

Mark Henderson - After The Dance at Lyttelton
Hugh Vanstone - Deathtrap at the Noël Coward
Paule Constable - Love Never Dies at the Adelphi

 

Best Set Design
Bunny Christie - The White Guard at the Lyttelton

Lez Brotherston - Design for Living at the Old Vic
Miriam Buether - Earthquakes In London at the Cottesloe
Bob Crowley - Love Never Dies at the Adelphi

 

Best Costume Design
Hildegard Bechtler - After The Dance at the Lyttelton

Lez Brotherston - Design for Living at Old Vic
Mark Thompson - London Assurance at the Olivier
Bob Crowley - Love Never Dies at the Adelphi

 

Best Sound Design
Adam Cork - King Lear at the Donmar Warehouse

Gareth Owen - End of the Rainbow at the Trafalgar Studios 1
Nick Manning - Ghost Stories at the Duke of York’s
Craig Vear The Railway Children at Waterloo Station Theatre

 

Audience Award for Most Popular Show
We Will Rock You - at the Dominion

Outstanding Achievement In An Affiliate Theatre
Lyric Hammersmith for BLASTED

The Royal Court and Drum Theatre Plymouth for EMPIRE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Soho Theatre and ATC for IVAN AND THE DOGS
Trafalgar Studios 2 and Donmar Warehouse for LES PARENTS TERRIBLES

 

Best Opera Production
OperaUpClose and Soho Theatre’s LA BOHÈME at the Soho Theatre

English National Opera and Young Vic’s ELEGY FOR YOUNG LOVERS at the Young Vic
De Nederlandse Opera, English National Opera and Complicite’s A DOG’S HEART at the London Coliseum
Royal Opera, Vienna State Opera, San Francisco Opera, the Liceu, Barcelona, and Opéra Bastille’s ADRIANA LECOUVREUR at the Royal Opera House

 

Outstanding Achievent in Opera
Christian Gerhaher for his performance in the Royal Opera’s TANNHÄUSER at the Royal Opera House

Jonas Kaufmann for his performance in the Royal Opera’s ADRIANA LECOUVREUR at the Royal Opera House
Andrew Shore for his performance in English National Opera’s THE ELIXIR OF LOVE at the London Coliseum

 

Best New Dance Production
Babel (Words) by Eastman vzw and Theatre Royal de la Monnaie at Sadler’s Wells, choreographed by Sidi Larbi Cherkaoui and Damien Jalet

Mambo 3XX1 by Danza Contemporanea de Cuba at Sadler’s Wells, choreographed by George Cespedes
Cinderella by New Adventures at Sadler’s Wells, choreographed by Matthew Bourne

 

Outstanding Achievement in Dance
Antony Gormley for his set design of Babel (Words) by Eastman vzw and Theatre Royal de la Monnaie at Sadler’s Wells

John MacFarlane for his designs for Asphodel Meadows by the Royal Ballet at the Royal Opera House
Yoshi Sunahata for her drumming in Gnosis by Akram Khan at Sadler’s Wells

 

Special Award
Stephen Sondheim

Looking for the best seats...