The 38th Olivier Awards nominations announced


The Nominations for the 38th Olivier Awards have been announced.

New musical Charlie and the Chocolate Factory and the revival of Stephen Sondheim's Merrily We Roll Along lead the pack with both productions receiving seven nominations across all categories - including leading and supporting performers.

Nominees for Best New Musical include The Book of Mormon, Once , and The Scottsboro Boys who each tie with six nominations.It has been a fantastic year for the Almeida Theatre who have earned ten nominations, including Best New Play for Chimerica and 1984.

Winners will be announced at a ceremony held at the Royal Opera House on Sunday 13 April 2014.

A full television highlights package will once again be broadcast on ITV shortly after the event. The public can join in the excitement once again at the special stage in the Covent Garden Piazza, which will feature a live stream of the event, along with live performances from many of long running West End shows, as well as celebrity guests and interviews. BBC Radio 2 will broadcast a special two-hour highlight programme at 18:00 on 19 April, presented by television and radio star Claudia Winkleman.

Nominations.....

Best Actor
Rory Kinnear - Othello at the National's Olivier Theatre
Tom Hiddleston – Coriolanus at the Donmar Warehouse
Henry Goodman – Arturo Ui at the Duchess Theatre
Jude Law – Henry V at the Noel Coward Theatre

Best Actress
Judi Dench – Peter and Alice at the Noel Coward
Anna Chancellor – Private Lives at the Gielgud Theatre
Lesley Manville – Ghosts at the Trafalgar Studios
Hayley Atwell – The Pride at the Trafalgar Studios

Best Actor in a Supporting Role
Ardal O'Hanlon – The Weir at the Donmar and the Wyndhams
Ron Cook – Henry V at the Noel Coward
Mark Gatiss – Coriolanus at the Donmar Warehouse
Jack Lowden – Ghosts at the Almeida and Trafalgar Studios

Best Actress in a Supporting Role
Sarah Greene – The Cripple of Inishmaan at the Noel Coward
Sharon D Clarke – The Amen Corner at the Olivier, National Theatre
Katherine Kingsley – A Midsummer Night's Dream at the Noel Coward
Cecilia Noble – The Amen Corner at the Olivier, National Theatre

Best New Play
1984 at the Almeida Theatre
Chimerica at the Almeida and Harold Pinter Theatre
The Night Alive at the Donmar Warehouse
Peter and Alice at the Noel Coward Theatre

Best Revival
Private Lives at the Gielgud
The Amen Corner at The National Theatre
Ghosts at the Almeida and Trafalgar Studios
Othello at the National Theatre

Best Director
Susan Stroman – The Scottsboro Boys at the Young Vic
Lyndsey Turner – Chimerica at the Almeida and Harold Pinter
Richard Eyre – Ghosts at the Almeida and Trafalgar Studios
Maria Friedman – Merrily We Roll Along at the Harold Pinter

Best Actor in a Musical
Kyle Scatcliffe – The Scottsboro Boys at the Young Vic
Jared Gertner – The Book of Mormon at the Prince of Wales
Gavin Creel – The Book of Mormon at the Prince of Wales
Douglas Hodge – Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Best Actress in a Musical
Jenna Russell – Merrily We Roll Along at the Harold Pinter
Rosalie Craig – The Light Princess at the National Theatre
Charlotte Wakefield – The Sound of Music at the Regent's Park Open Air
Zrinka Cvitesic – Once at the Phoenix Theatre

Best Performance in A Supporting Role in a Musical
Stephen Ashfield – The Book of Mormon, Prince of Wales
Josefina Gabrielle – Merrily We Roll Along at the Harold Pinter
Coleman Domingo – The Scottsboro Boys at the Young Vic
Nigel Planer – Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Best New Musical
The Book of Mormon at the Prince of Wales
Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane
Once at the Phoenix Theatre
The Scottsboro Boys at the Young Vic

Best Musical Revival
Merrily We Roll Along at the Harold Pinter
The Sound of Music at the Regent's Park Open Air Theatre
Tell Me on a Sunday at the Duchess Theatre
Sweeney Todd at Adelphi Theatre

Best Entertainment & Family
Derren Brown: Infamous at the Palace Theatre
Eric and Little Ern at the Vaudeville Theatre
Barry Humphries' Farewell Tour - Eat Pray Laugh at London Palladium
The Wind In The Willows at The Duchess Theatre

Best New Comedy
The Duck House at the Vaudeville
The Full Monty at the Noel Coward
Jeeves & Wooster In Perfect Nonsense at the Duke of York's Theatre
The Same Deep Water As Me at The Donmar Warehouse

Outstanding Achievement in Music
The Book of Mormon (Music and Lyrics) at the Prince of Wales
Merrily We Roll Along (The Orchestra) at the Harold Pinter
Once (Musical Arrangements & Music and Lyrics) at the Duke of York's Theatre
The Scottsboro Boys (Music and Lyrics) at the Young Vic

Best Theatre Choreographer
Peter Darling – Charlie and the Chocolate Factory, Theatre Royal Drury Lane
Steven Hoggett – Once at the Phoenix Theatre
Casey Nicholaw – The Book of Mormon at the Prince of Wales
Susan Stroman – The Scottsboro Boys at the Young Vic

Best Set Design
Bob Crowley – Once at the Phoenix Theatre
Es Devlin – Chimerica at the Almeida and Harold Pinter
Tim Goodchild – Strangers on a Train at the Gielgud Theatre
Mark Thompson – Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Best Lighting Design
Paule Constable – The Light Princess at the National Theatre
Tim Lutkin & Finn Ross – Chimerica at the Almeida and Harold Pinter
Peter Mumford – Ghosts at the Almeida and Trafalgar Studios
Paul Pyant – Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Best Costume Design
Nicky Gillibrand – The Wind in the Willows at the Duchess Theatre
Soutra Gilmour – Merrily We Roll Along at the Harold Pinter
Rae Smith – The Light Princess at the National Theatre
Mark Thompson – Charlie and the Chocolate Factory at the Theatre Royal Drury Lane

Best Sound Design
Simon Baker – The Light Princess at the National Theatre, Lyttelton
Carolyn Downing – Chimerica at the Almeida and Harold Pinter
Clive Goodwin – Once at the Phoenix Theatre
Gareth Owen – Merrily We Roll Along at the Harold Pinter

Audience Award for Most Popular Show
Les Miserables at the Queen's Theatre
Matilda The Musical at the Cambridge Theatre
The Phantom Of The Opera at the Her Majesty's Theatre
Wicked at the Apollo Victoria Theatre

Outstanding Achievement In An Affiliate Theatre
Cush Jumbo for Josephine and I at the Bush Theatre
Fleabag at the Soho Theatre
Handbagged at the Tricycle Theatre
Oh What a Lovely War at the Theatre Royal Stratford East

Best new Opera Production
The Firework Maker's Daughter at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Les V'pres Sicliennes at the Royal Opera House
Wozzeck English National Opera at the London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera
Joyce DiDonato and Juan Diego Flórez for their performances in La Donna Del Lago at the Royal Opera House
Plácido Domingo for his performance in Nabucco at the Royal Opera House
English Touring Opera for its brave and challenging touring productions at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House

Best New Dance Production
Compagnie 111 Aurélien Bory/Stéphanie Fuster for What's Become Of You? (Questcequetudeviens?) at the Barbican Theatre
Eastman, Sidi Larbi Cherkaoui & Sadler's Wells for Puz/zle at Sadler's Wells
Richard Alston Dance Company/Britten Sinfonia for Barbican Britten: Phaedra at the Barbican Theatre

Outstanding Achievement in Dance
Arthur Pita for his choreography of Ballet Black - A Dream Within A Midsummer Night's Dream at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
Clemmie Sveaas for her performance in Witch-Hunt at the Linbury Studio Theatre, Royal Opera House
The Mark Morris Season at Sadler's Wells
Michael Hulls for his body of lighting work including Ballet Boyz - The Talent at Sadler's Wells

Looking for the best seats...