35th Laurence Olivier Awards nominations announced


Nominations for the 35th Laurence Olivier Awards have been announced.

Love Never Dies at the Adelphi Theatre has seven nominations including Best New Musical. After the Dance at the National Theatre has six nominations, helping the National Theatre to 17 nominations, with shows Fela!, Hamlet, Beauty And The Beast, The White Guard, Earthquakes In London and London Assurance. The Royal Court and the Donmar Warehouse collect nine nominations each, for productions including Clybourne Park (four) and King Lear (five).

Winners will receive their awards at the Olivier Awards 2011 Ceremony on Sunday 13 March 2011 at 5pm, in a show at the Theatre Royal Drury Lane with the BBC Concert Orchestra under the Musical Direction of David Charles Abell.

There will be live coverage on BBC Television of the red carpet and a full results and reaction programme after the ceremony presented by Jane Hill and Arts Editor Will Gompertz.

Nominations.....

Best Actress
Tracie Bennett - End of the Rainbow at Trafalgar Studios 1
Nancy Carroll - After the Dance at the Lyttelton
Tamsin Greig - Little Dog Laughe at the Garrick
Sophie Thompson - Clybourne Park at Royal Court Downstairs

Best Actor
Roger Allam - Henry IV Parts 1 & 2 at Shakespeare’s Globe
Derek Jacobi - King Lear at the Donmar Warehouse
Rory Kinnear - Hamlet at the Olivier
Mark Rylance - La Bete at the Comedy
David Suchet - All My Sons at the Apollo

Best Actress In A Supporting Role
Sarah Goldberg - Clybourne Park at Royal Court Downstairs
Anastasia Hille - The master Builder at the Almeida
Gina McKee - King Lear at the Donmar Warehouse
Rachael Stirling - An Ideal Husband at the Vaudeville
Michelle Terry - Tribes at Royal Court Downstairs

Best Actor In A Supporting Role
James Laurenson - Hamlet at the Olivier
Hilton McRae - End of the Rainbow at the Trafalgar Studios 1
Lee Ross - Birdsong at the Comedy
Adrian Scarborough - After The Dance at the Lyttelton

Best New Play
Clybourne Park by Bruce Norris at Royal Court Downstairs
End of the Rainbow by Peter Quilter at the Trafalgar Studios 1
Sucker Punch by Roy Williams at Royal Court Downstairs
The Little Dog Laughed by Douglas Carter Beane at Garrick
Tribes by Nina Raine at Royal Court Downstairs

Best Musical Revival
Into the Woods at the Regent’s Park Open Air Theatre
Passion at the Donmar Warehouse
Sweet Charity at the Theatre Royal Haymarket

Best New Musical
Fela! book by Jim Lewis and Bill T.Jones, music and lyrics by Fela Anikulapo-Kuti, additional lyrics by Jim Lewis, arrangements and additional music by Aaron Johnson and Jordan McLean at the Olivier
Legally Blonde – THE MUSICAL book by Heather Hach, music and lyrics by Laurence O’Keefe and Nell Benjamin at the Savoy
Love Never Dies music by Andrew Lloyd Webber, lyrics by Glenn Slater, book by Andrew Lloyd Webber and Ben Elton at the Adelphi
Love Story by Erich Segal, book and lyrics by Stephen Clark, music and additional lyrics by Howard Goodall at the Duchess

Best Entertainment
Beauty and the Beast devised by Katie Mitchell, text by Lucy Kirkwood at the Cottesloe
Ghost Stories by Jeremy Dyson and Andy Nyman at the Duke of York’s
Potted Panto by Daniel Clarkson, Jefferson Turner and Richard Hurst at the Vaudeville
The Railway Children by E Nesbit, adapted by Mike Kenny at the Waterloo Station Theatre

Best Actress in a Musical
Sierra Boggess - Love Never Dies at the Adelphi
Elena Roger - Passion at the Donmar Warehouse
Sheridan Smith - Legally Blonde The musical at the Savoy
Emma Williams - Love Story at the Duchess

Best Actor in a Musical
Alex Gaumond - Legally Blonde The musical at the Savoy
Ramin Karimloo - Love Never Dies at the Adelphi
Sahr Ngaujah - Fela! at the Olivier
David Thaxton - Passion at the Donmar Warehouse
Michael Xavier - Love Story at the Duchess

Best Supporting Performance in a Musical
Josefina Gabrielle - Sweet Charity at Haymarket
Jill Halfpenny - Legally Blonde The musical at the Savoy
Summer Strallen - Love Never Dies at the Adelphi
Michael Xavier Into the Woods at Regent’s Park Open Air

Best Director
Dominic Cooke - Clybourne Park at Royal Court Downstairs
Howard Davies - The White Guard at the Lyttelton
Michael Grandage - King Lear at the Donmar Warehouse
Thea Sharrock - After The Dance at the Lyttelton

Best Revival
After the Dance director Thea Sharrock at the Lyttelton
All My Sons director Howard Davies at the Apollo
King Lear director Michael Grandage at Donmar W'house
When We Are Married director Chris..Luscombe Garrick

Best Theatre Choreographer
Leon Baugh Sucker Punch at Royal Court Downstairs
Bill T. Jones - Fela! at the Olivier
Stephen Mear - Sweet Charity at Haymarket
Jerry Mitchell - Legally Blonde The musical at the Savoy

Best Lighting Design
Mark Henderson - After The Dance at Lyttelton
Hugh Vanstone - Deathtrap at the Noël Coward
Paule Constable - Love Never Dies at the Adelphi
Neil Austin - The White Guard at the Lyttelton

Best Set Design
Lez Brotherston - Design for Living at the Old Vic
Miriam Buether - Earthquakes In London at the Cottesloe
Bob Crowley - Love Never Dies at the Adelphi
Bunny Christie - The White Guard at the Lyttelton

Best Costume Design
Hildegard Bechtler - After The Dance at the Lyttelton
Lez Brotherston - Design for Living at Old Vic
Mark Thompson - London Assurance at the Olivier
Bob Crowley - Love Never Dies at the Adelphi

Best Sound Design
Gareth Owen - End of the Rainbow at the Trafalgar Studios 1
Nick Manning - Ghost Stories at the Duke of York’s
Adam Cork - King Lear at the Donmar Warehouse
Craig Vear The Railway Children at Waterloo Station Theatre

Audience Award for Most Popular Show
To be announced

Outstanding Achievement In An Affiliate Theatre
The Royal Court and Drum Theatre Plymouth for EMPIRE at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
Soho Theatre and ATC for IVAN AND THE DOGS
Trafalgar Studios 2 and Donmar Warehouse for LES PARENTS TERRIBLES
Lyric Hammersmith for BLASTED

Best Opera Production
English National Opera and Young Vic’s ELEGY FOR YOUNG LOVERS at the Young Vic
De Nederlandse Opera, English National Opera and Complicite’s A DOG’S HEART at the London Coliseum
Royal Opera, Vienna State Opera, San Francisco Opera, the Liceu, Barcelona, and Opéra Bastille’s ADRIANA LECOUVREUR at the Royal Opera House
OperaUpClose and Soho Theatre’s LA BOHÈME at the Soho Theatre

Outstanding Achievent in Opera
Jonas Kaufmann for his performance in the Royal Opera’s ADRIANA LECOUVREUR at the Royal Opera House
Andrew Shore for his performance in English National Opera’s THE ELIXIR OF LOVE at the London Coliseum
Christian Gerhaher for his performance in the Royal Opera’s TANNHÄUSER at the Royal Opera House

Best New Dance Production
Mambo 3XX1 by Danza Contemporanea de Cuba at Sadler’s Wells, choreographed by George Cespedes
Babel (Words) by Eastman vzw and Theatre Royal de la Monnaie at Sadler’s Wells, choreographed by Sidi Larbi Cherkaoui and Damien Jalet
Cinderella by New Adventures at Sadler’s Wells, choreographed by Matthew Bourne

Outstanding Achievement in Dance
John MacFarlane for his designs for Asphodel Meadows by the Royal Ballet at the Royal Opera House
Antony Gormley for his set design of Babel (Words) by Eastman vzw and Theatre Royal de la Monnaie at Sadler’s Wells
Yoshi Sunahata for her drumming in Gnosis by Akram Khan at Sadler’s Wells

Looking for the best seats...